Malý zahradník

 

 

[58ec00_6b84dc9d40f84647a8e91e8210e8311c_mv2_d_3096_4128_s_4_2.webp]
Malý zahradník je vzdělávací program AGRO CS a.s., který je určený mateřským školám, zejména těm zaměřeným na přírodu, ekologickou výchovu, a dále na ty mateřské školy, které mají o tato témata zájem. 

Naše mateřská škola v rámci projektu poskytla dětem záhonky (každé třídě dva), učíme děti starat se o rostlinky i používat kompost.
Letos jsme také založily "louku" - kousek ohrazeného místa, kde necháváme rostliny volně růst.
 
 

 

Zpráva za rok 2022


 
 

MZ-2022-2%282%29.jpgMZ-2022-1%281%29.jpg


 


V letošním roce se nám podařilo dát projektu Malý zahradník zbrusu nový kabátek. Záhonky jsme si rozdělili a každá třída si předělala svůj záhonek tematicky. Kočičky díky překrásné vzrostlé růži a nádherně kvetoucí levanduli měly jasno. Své záhonky si osázely trvalkami a cibulovinami. Třída pejsků začala pracovat na svých ovocných záhonech. Díky dobré spolupráci s rodiči a paní ředitelkou se nám na záhonech objevily kanadské borůvky, maliník a ostružiník. Snažili jsme se i o jahody, které nám bohužel prudké slunko spálilo. Třída Včeliček si díky vedení paní ředitelky, která má velice kladný vztah k bylinkám, své záhony osázela různými druhy bylin. A zde bych řekla, že jsme měli asi nejhojnější sklizeň. A Motýlci se pustili do zeleniny. Jako každý rok nám zde rostly ředkvičky, ale například i cibule, pažitka nebo česnek. A mou největší chloubou je spolupráce s veřejností a zahrádkářskou kolonií, díky které jsme dali dohromady náš paletový kompostér. Do něj jsme si všichni z mateřské školy zasadili hrášek, na kterém jsme si pochutnali. Na příští rok, bychom rádi zkusili nízké záhony s dýní a také rozpracovali jahodovou zahrádku. Ale o tom jak nám to šlo, se dozvíte až v následujícím roce
 

Závěrečná zpráva za rok 2021

 

 

MZ-2021-2.jpgMZ-2021-1.jpg


 


V tomto roce se ani nám nevyhnul COVID. Museli jsme tedy ač neradi některé semínka zasadit bez dětí, a to nám trochu zkazilo celkový proces seznamování dětí.  Snažíme se, aby se děti podíleli na sázení od naklíčení přes zasazení k následné sklizni což bohužel nebylo vždy možné. I tak se podařilo zasadit mnoho krásných, voňavých a chutných plodů léta. Děti společně plely záhonky, zalévaly a následně i konzumovaly. Pokoušely se i vymyslet zavlažovací systém, který se jim však nepodařilo zrealizovat, ale již jeho myšlenka byla krásná. Na následující rok jsme společně s dětmi vymyslely mnoho obměn. I náš jídelníček se obohatil o různé bylinky, které bychom rády rozšířily. Máme zde i šikovné rodiče, kteří se budou podílet na rozvoji naší zahrádky a záhonků. Těšíme se tedy již na jaro až se budeme moci zase s chutí pustit do práce.