Skutečně zdravá škola

Desatero školní kuchyně podle Skutečně zdravé školy

http://www.skutecnezdravaskola.cz/registrovane-skoly/ms-jahodnice/postup

Doporučení Skutečně zdravé školy pro přípravu pokrmů ve školních jídelnách.

Naše mateřská škola se snaží níže uvedené body dodržovat, ovšeme z důvodu splnění nutričního doporučení a spotřebního koše není možné vařit striktně podle jejich doporučení. Pro vaši představu zde uvádíme desatero a k němu poznámky, jak to chodí u nás.

1. Používáme jen základní suroviny

Pokrmy připravujeme ze základních surovin, jako jsou: čerstvá zelenina a ovoce, brambory, luštěniny, rýže, těstoviny a další obiloviny, maso, ryby, neochucené mléčné výrobky, vejce, koření atd.
Naše MŠ: Ano, souhlasí

2. Upřednostňujeme lokální a sezónní potraviny

Suroviny k přípravě pokrmů nakupujeme od místních výrobců a dodavatelů – podporujeme regionální trh. Využíváme přednostně zeleninu a ovoce, které dozrává v daném ročním období.
Naše MŠ: Ano, souhlasí - upřednostňujeme čerstnou zeleninu a ovoce - minimálně máme mraženou zeleninu (většinou jen do rizota, zapečených těstovin).

3. Minimalizujeme používání polotovarů a instantních potravin

K přípravě jídel nepoužíváme hotové či instantní výrobky, konzervy (s výjimkou rybiček např. k přípravě pomazánek), uzeniny, kompoty, sterilovanou zeleninu. Z mražené zeleniny využíváme především druhy celoročně nedostupné (hrášek, fazolky).
Naše MŠ: Ano, souhlasí - nepoužíváme polotovary (jen ve vyjímečných případech) ani instantní potraviny, nepoužíváme konzervy, paštiky, uzeniny (vyjímečně kvalitní šunku nebo lepší párky).

4. Omezujeme konzumaci bílé pšeničné mouky

Na přípravu moučných jídel a příloh přednostně používáme celozrnnou mouku, zařazujeme i nepšeničné druhy, pečivo kvasové. Zbytečně nenastavujeme a nezahušťujeme jídla moukou. Jako vhodné alternativy pro zahuštění doporučujeme například červenou čočku a jáhly.
Naše MŠ: Ano, omezujeme konzumaci bílé pšeničné mouky - snažíme se zahušťovat co nejméně. Nejčastější pečivo je chleba, ale také i cereální pečivo (kaiserku, veku, toust.chléb). 

5. Minimalizujeme množství soli

Jídla dochucujeme čerstvými a sušenými bylinkami, nepoužíváme hotová dochucovadla, zejména přípravky s glutamátem.
Naše MŠ: Ano, souhlasí - jídla dochucujeme čerstvými a sušenými bylinkami (děti na záhonkách mají pažitku, libeček, petržel.nať, atd, které nám rády dají do kuchyně). Nepoužíváme hotová dochucovadla, zejména přípravky s glutamátem (koření máme jen bez glutamátu, vhodné pro děti).

6. Snižujeme spotřebu cukru

Sladká jídla zařazujeme maximálně 2x měsíčně (ideálně podle receptů z nabídnutého receptáře), pokrmy nedoslazujeme (omáčky atd.), nápoje podáváme pouze neslazené, nepoužíváme umělá sladidla ani výrobky, které je obsahují. Nekupujeme slazené mléčné dezerty, sladké pečivo ani jiné sladkosti.
Naše MŠ: Sladká hlavní jídla zařazujeme maximálně 2x měsíčně. Čaj nesladíme, šťávy mají 50-100% ovoce, snažíme se sladit co nejméně. Občas mají med, marmeládu, přesnídávku, jogurt s ovocem a jednou týdně sladkou odpolední svačinu. 

7. Používáme kvalitní tuky

K přípravě pokrmů používáme rostlinné nerafinované oleje, máslo a sádlo. Nepoužíváme potraviny obsahující částečně ztužené tuky.
Naše MŠ: Ano souhlasí - jelikož se převážně vaří v konvektomatu, je potřeba minimální množství oleje.
 

8. Hlavní jídlo podáváme s dostatkem zeleniny

Oběd tvoří hlavní jídlo a neslazený nápoj. K tomu si dítě může přidat polévku, salát, případně jednotlivou zeleninu či ovoce.
Naše MŠ: Oběd se skládá z polévky a hlavního jídla, občas děti k hlavnímu jídlu dostanou kompot nebo salát. Dostatek zeleniny a ovoce však děti mají ke svačinkám, s možností si několikrát přidat dle vlastních preferencí.

9. Dbáme na vyváženost mezi masitými a nemasitými pokrmy

Při nabídce jednoho jídla se k hlavnímu chodu střídají masitá a bezmasá jídla. Ideální je nabídka dvou jídel, z nichž jedno je bezmasé. Polévky jsou převážně zeleninové a luštěninové.
Naše MŠ: Řídíme se nutričním doporučením. Dbáme na vyváženost jídel. Nabízet dvě jídla není možné. Stejně tak nemůžeme podávat polovinu jídel bezmasých.

10. Respektujeme potřeby dítěte a čas k jídlu

Každé dítě dostává porci s respektem k jeho skutečným potřebám a chutím. U zdravých prospívajících dětí jsou respektovány dietní zásady vyjádřené rodiči. Jídelna podle svých možností nabízí dietní stravování nebo alespoň uskladnění a přihřátí domácího oběda. Vedení školy plánuje dostatek času na jídlo, zajišťuje klidnou atmosféru v jídelně.
Naše MŠ: Ano, souhlasí - snažíme se, aby dětem jídlo chutnalo a v klidu si ho snědly. Naše pravidlo je, ochutnat aspoň tři lžičky, děti si na některé pokrmy musí zvyknout (z domova je neznají). Jelikož musíme dodržovat Nutniční doporučení, nelze se vyhnout luštěninám, rybám, zelenině, atd....což je u dětí občas problém. Přikládáme odkaz na Nutriční doporučení, abyste se mohli podívat, co se musí v měsíci vše splnit (např. kolikrát zeleninová polévka, kolikrát ryba, kolikrát knedlíky, atd....).
Rádi plníme dětem přání, co by chtěly uvařit, ale každé jídlo se může opakovat 1x za 2-3měs.,tudíž bohužel nelze mít stále dukátové buchtičky a rajskou, i když by se to dětem líbilo:)
Samozřejmě respektujeme alergie a intolerance - děti s alergiemi dostávají odlišné porce bez svých alergenů. K tomu však potřebujeme potvrzení od lékaře.

11. Chceme pro Vaše děti jen to nejlepší!

Manifest Skutečně zdravé školy za zlepšení kvality školního stravování v České republice

 

https://www.msmt.cz/uploads/skolni_stravovani/Nutricni_doporuceni_MZ_ke_spotrebnimu_kosi.pdf