Ekoškola 2021/2022

• Čištění vodních zdrojů
  • Veřejná osvěta o vodě
  • Zahradní jezírko s bosostezkou

Jelikož byl loňský školní rok omezenější, co se týká osobního setkávání a spolupráce s rodiči, rozhodli jsme se, že si i na tento rok ponecháme téma VODU.
V loňském roce jsme se zabývali vodou zejména z důležitosti pro člověka, letos se tedy chceme zaměřit na vodu jako ekosystém – domov mnoha rostlin a živočichů a jeho souvislost s člověkem.
A hle, ekovýchova je v plném proudu, v diskuzi děti přicházely na to, jaká zvířata a rostliny žijí u vody či ve vodě, a jak jsou na život v tomto prostředí uzpůsobená. Taky jsme došli k tomu, že i tyto vodní ekosystémy jsou pro lidi velice důležité, a že je důležité je udržovat, aby se nám společně dařilo.
Rovnou jsme vyrazili k nedalekému Dolnopočernickému rybníku, abychom vodní ekosystém mohli pozorovat.
Výlet děti velice oslovil a začaly vymýšlet, jak bychom vodu mohli dostat i na naší školní zahradu. Tím bychom vytvořili zdroj vody pro zvířátka a rostliny v horkých dnech a my jsme mohli život u vody pozorovat intenzivněji.
V krmítkách pozorujeme ptáčky, v hmyzích hotelích a divoké zahrádce brouky, tak co třeba rybník, abychom mohli sledovat žáby a ryby jako v tom Dolnopočernickém? Vysvětlili jsme si, proč nemůžeme mít na zahradě veliký rybník a hledali jsme jiné možnosti. Došli jsme k nápadu MALÉHO JEZÍRKA. Takové malé jezírko ale není žádná sranda. To bychom potřebovali pomoc nějakých siláků, kteří by nám pomohli vykopat díru pro jezírko a nějaké šikovné ruce, které by nám pomohly zvelebit okolí jezírka :)
Tak snad se nám společně podaří vymyslet, jak na to.
Při rekapitulaci loňského roku jsme zjistili, že toho víme o vodě opravdu mnoho a že by bylo hezké se o naše znalosti podělit i s veřejností. Brzy nás čeká schůzka s rodiči z ekotýmu a my se moc těšíme, jak nám pomohou naše nápady realizovat.
TAKŽE S CHUTÍ DO TOHO!!